Az első felmerülő nehézségek
2011.02.22. 14:18
Már 2-3 nap után szembesültem az első nehézséggel, legalábbis ami a tejtermékeket illeti. Sosem voltam tejkedvelő, pláne ízesítetlenül nem iszom tejet. De azért csak teszek a kávémba, a főzelékembe, a zabkásámba, stb... Nem beszélve a túróról, sajtról... És ugye itt rögtön elgondolkodom, vajon a tejtermékekkel kiiktatott kalciumot és egyéb vitaminokat miből is pótolhatnám...(?)
Itt is, mint mindenben, a fokozatosság elvére törekszem. Nem lehet mindent egyszerre. A liszt és a cukor kiiktatása az étrendemből éppen elég drasztikus változás a szervezetemnek, atejtermékeket hagyom későbbre.:-) Vagyis időnként 1-1 tejszármazéktól megszabadulok majd. (csak a ricotta-tól lesz nehéz...)
Növényi tejjel persze pótolható a tejfelhasználásnagy része, de itt meg is állnék. Nagyon nem mindegy mivel pótoljuk jó öreg bocink nedüjét...
Konkrétan a szójára gondolok:
"...A szója az utóbbi egy-két évtized alatt jelentős mértékben fogyókúránk és normál táplálkozásunk részévé vált. Ha hiszünk a PR-fogásnak, ez az egyszerű növényi eredetű élelmiszer - amelyet egyébként oly sokféleképpen fogyaszthatunk - nem csupán a betegségek ellen kiváló fegyver, de az ember várható élettartamát is meghosszabbítja.
Létezik egy nagyon egyszerű alapelv, amely vásárlásra és evésre késztet bennünket: ha valami kis mennyiségben jó a szervezetnek, akkor a nagyobb adag csak nagyon jó hatással lehet ránk. Természetesen ez az összefüggés képtelenség, a szója esetében pedig egyenesen veszélyes, ha nagyobb tételben fogyasztjuk...."
"Szinte minden ételünkben ott van
A szója-pártiak vitatkoznak azokkal a tanulmányokkal, amelyek a magas szójafogyasztás ártalmas hatásait mutatták ki, azzal érvelve, hogy ezek a feltételek nem tekinthetők relevánsnak. De manapság ki tudhatja ezt? A szója bizonyos formája, például a protein izolátum ugyanis a feldolgozott élelmiszerek 60%-ban jelen van, ami egyben azt is jelenti, hogy szinte mindannyian nap mint nap eszünk szóját anélkül, hogy ezt tudnánk, vagy erre akár csak gondolnánk.
Szójalisztet használunk a kenyérkészítéshez, szójaolaj van a margarinban, s egyben a „növényi olaj" legfőbb összetevője is, amelyet számos élelmiszerben fellelhetünk. Amikor húst eszünk, gondoljunk arra, hogy szójával táplált állat húsa került az asztalra. A szójabab-koncentrátum az élelmiszerek összetevőinek „összekötésére" szolgál, hatására megnő a protein-tartalom.
A szója-lecitin - E322 - az egyik legszélesebb körben használt élelmiszeradalék. Megtalálható az „egészséget támogató" italkészítményekben, fagylaltban, joghurtban, húspótló szerekben, édességben, csecsemő tápszerekben, pékáruban, reggeliző pelyhekben és italokban, margarinban, tésztában és tartósított húsokban.
A szója alapú csecsemőtápszer széles körben elérhető, a legtöbb esetben ugyanazon a polcon, amelyen a tehén alapú változatok találhatók. Jelenleg Nagy-Britanniában a csecsemők mintegy 3%-a kap ilyen tápszert. Ez a szójatej is tartalmaz izoflavont, amely befolyásolhatja a gyerek későbbi termékenységét, a nemzőszervek fejlődését..."
forrás: http://tudatosvasarlo.hu/cikk/tobb-kart-okoz-mint-hasznot-szoja-i -itt olvashattok bővebben róla.
Én személy szerint a Paleo muffint is 0,5dl kókusztejjel készítettem. De finom és sokoldalúan használható a rizs és zabtej is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.